Formeform Beslenme ve Diyet Danışmanlığı

Alzheimer ve Beslenme

FormeForm Makaleler

Alzheimer ve Beslenme

Alzheimer, demansın en yaygın formu olarak bilinen bilişsel kaybın söz konusu olduğu bir hastalıktır. Hastalığın bilinen tek bir nedeni olmamakla beraber, ilk belirtisi yakın geçmişin unutulmasıdır.
Alzheimer’in ilk belirtileri; unutkanlık, dil yanlışları, insiyatif azalması ve depresyon eğilimidir. Hafıza kaybı ise ilk ve en belirgin bulgu olarak söylenebilir.
Alzheimer’ın başlangıç yaşı günümüzde 40’a kadar düşmüş bulunmaktadır. En temel sebebi genetik olmasıyla beraber kafa travmasına bağlı olarak da gelişebilmektedir.
Ailede Alzheimer hastası olan bir insan varsa tehlike altındasınız %50 ihtimal ile Alzheimer olabilirsiniz. Bunun önüne geçmek ve yavaşlatmak sizin elinizde.
Alzheimer’den korunmak için neler yapmalıyız?
Öncelikle Beyin egzersizlerinden olan sudoku sayesinde; beyin, düşünme ve işleme fonksiyonlarını çalıştırarak hastalığın seyri bir nebze olsa duraksayabilmektedir.
Basit şeker kaynaklarını diyetimizde azaltmalıyız. Örneğin çaya attığınız şeker, şeker ilaveli içecekler gibi. Basit şeker diyabetin en temel risk unsurlarındandır ve Alzheimer oluşum riskini arttırmaktadır.
Omega-3 içeren besinlere ağırlık vererek Alzheimer riski azaltılabilmektedir. Omega-3 kaynakları; keten tohumu, balık ve balık yağı, semizotu, ceviz ve soya fasulyesidir.
B12 sinirdeki hasarın onarımını arttıran bir vitamindir. Eğer hastalık başlarında düşük B12 seviyeleri ile karşılaşılmışsa, B12 vitamini tedavisinden fayda sağlanabilmektedir. B12 vitamini hayvansal kaynaklı ürünlerde bulunur. En çok kırmızı et, ciğer ve yumurtada bulunmaktadır.
Antioksidanlar bilişsel performansı geliştirip sinir hücrelerini korumaktadır.
Vejetaryen beslenme tarzından uzak durulmalıdır. Bitkisel kaynaklı beslenildiğinde günlük gereken enerji sağlanmakla beraber vitamin ve mineral eksikleri de görülebilmektedir. Vejetaryen beslenmede Alzheimer hastalığına yakalanma riskinin yükseldiği görülmüştür.
Tip-2 diyabet ve obezite Alzheimer için risk faktörleridir. Bunların düzenli fiziksel aktivite ve dengeli bir beslenme programı ile önüne geçilmesi mümkündür. 
Yapılan son araştırmalara göre Akdeniz diyeti Alzheimer hastalığını ilerlemesini engellerken, bazı hastalar da tedavi yönünde de etkili olduğu görülmüştür. Bu diyetin temel özelliği bol meyve ve sebzelerden oluşan, günlük ihtiyacınız kadar alınan zeytinyağı, balık ve az miktarda şaraptır.
Aynı zamanda Akdeniz diyeti ile Alzheimer hastalığının seyrini hızlandırıcı risk faktörlerinin; kolesterol, hipertansiyon ve Metabolik sendromun önüne geçmek mümkündür.
Alzheimer hastalarında servis de çok önemli bir unsurdur. Küçük porsiyonlardan azar azar ve sık beslenme, yemek masasında düz masa örtüleri tercih edilmeli, servis tabakları tek renk ve desensiz olmalı ve sert besinlerden kaçınılmalıdır.

Saygılarımla
Metin ÖZTÜRK
Formeform Beslenme ve Diyet Danışmanlık Merkezi

KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER

Metabolik sendrom nedir ?

Metabolik sendrom , günümüzde sıkça karşılaştığımız insülin  direncinin yanında  abdominal obezite, hipertansiyon , düşük HDL-k + yüksek trigliserit  ve hipergliseminin en az 2 yada 3'ünün  birlikte  bulunma  durumudur.  Ülkemizde  kadınlarda  daha sık karşılaşılan metabolik sendrom yaş arttıkça daha sık görülmektedir.  Abdominal obezite  için  bel çevresi  dikkate alinmakla birlikte  erkeklerde > 102 cm, kadınlarda >88 cm  risk grubudur. Trigliserit ve HDL-k için yapılan kah tahlillerinde trigliserit>150 mg/dL durumunda  hipertrigliseridemi tanısı almış olacaksınız ve bu gösteriyor  ki artık  beslenmenize dikkat  etmelisiniz . Hiperglisemi pek çok  kişininde  bildiği  gibi  açlık  kan şekerinin  >100 mg/dL  olma durumudur. Obezite ile başlayan  bu yolculuk insülin  direncini, diyabeti, damar hastalıklarını , hipertansiyonu ileriki aşamada da polikistik over sendromunu ve yağlı  karaciğer hastalıklarına  kadar giden bir tabloyu oluşturmaktadır.  Temelinde ise az bir yüzdeklikle genetik  yatkınlık  olsada yüksek oranla YANLIŞ BESLENME yatmaktadır. 
Metabolik sendromda BESLENME tarzına dikkat edilmelidir. Temelinde obezitenin ve insülin  direncinin  yattığı bu kompleks sendromu tedavi etmek için  ilk olarak vücut  ağırlığının düşürülmesi hedeflenmelidir. Orta derece vücut  agırlığı kaybıyla  yüksek oranda insülin  direncinde normalleşme  görülmektedir. Mutlaka günlük  hareket  /spor eklenmelidir. Kanda bulunun yağ asitleri düşüklüğü  ve yükseliği  açısından  egzersizin etkisi yadsınamaz.  Ayrıca fiziksel aktivite sayesinde kilo kontrolüde daha rahat sağlanacaktır.   Diyet ayarlanırken protein yağ oranına dikkat edilmeli ve kesinlikle uzman tarafından  takip edilmelisiniz. Her zaman olduğu  gibi  metabolik sendromdada sıvı  tüketimine  önem  vermeliyiz.  Kişisel  olarak değişmekle  birlikte  günlük  ortalama 2-3 litre sıvı tüketilmelidir. Bu sendromda az az sık sık beslenmek çok  önemlidir.  İnsülin direncinin kırılması  noktasındada size yardımcı  olacak bu beslenme tarzı öğünlerde  fazla tüketimi  de engelleyecektir.  Son olarak farklı ve spesifik bir besleme tarzı  olan akdeniz diyeti uygulamasıda öneriler arasındadır .

DEVAMI

Karantina Döneminde Sporcularda Beslenme

Canlıların yaşamlarını sürdürebilmesi , büyüyüp gelişebilmesi, sağlığını koruyabilmesi için besinleri  yeterli ve dengeli kullanmasına beslenme denilir. Burada tabiki yeterli ve dengeli kısmı çok önemlidir.  Sağlıklı bir yaşamın en önemli püf noktası yeterli ve dengeli  olarak tükettığimiz öğünlerdir . Son zamanlarda ise maruz kaldığımız ve hızla artmakta olan Covid-19 virüs bulaşları ve yaşadığımız karantina sürecinde pek çok kişinin beslenme algısı maalesef ki değişmeye başlamıştır bile. Bağışıklık güçlendirmek çok ve yanlış besinler tüketmek değil doğru besinleri gerektiği kadar tüketmektir.
Karantina sürecinden en çok etkilenecek gruplardan biri ise sporcular . aklımıza tabi ki sporcular nasıl beslenmelidir neler tüketmelidir gibi sorular geliyor.
Normalde yoğun programlarla çalışan sporcularımız karantinayı aslında dinlenme toparlanma süreci olarak da değerlendirebilirler. Bu dönemde performans kaybetmemek için mutlaka beslenmeye dikkat etmeliyiz. Psikolojik olarak da kendilerini üzmemeli vücudun dinlenirken ve doğru beslenirken de aslında gelişeceği unutulmamalıdır.  
Karantinada özellikle beslenme saatlerine dikkat edilmeli normal saatlerin çok dışına çıkılmadan ve biyolojik saati etkilemeden düzene devam edilmelidir. Ana öğünlerin yanı sıra ara öğünlerle de beslenme desteklenmelidir.  Bağışıklık için özellikle A ve C vitamininden zengin besinler 2 öğün sofrada bulunmalıdır. Bu sebzelere örnek , havuç, portakal, kivi, brokoli verebiliriz. Enerjisi yüksek olan tahıl gruplarımız sporculara bu dönemde enerji kaybı yasamamak için yardımcı olacak bir gruptur. Günlük enerjimizin çeyreğini tahıllardan sağlayabilirler. Sporcuların en çok sevdiği ve tükettiği gevrekler ise birer ara öğün seçeneği olabilir. Kas kaybı yaşamamak için ise dikkat edeceğimiz en önemli grup protein grubudur. Sporcu günlük alması gereken enerjinin hemen hemen yarısını proteinlerden sağlamalıdır ki hem kas gücü değişmesin hem de bu süreci eğer yenilenme olarak değerlendireceksek vücut kendini daha sağlıklı yollarla toparlayabilsin. Sıvı tüketimine değinmeden geçmeyelim.  metabolizmanın vücudun en iyi dostu Su. sporcu günde en az 3 lıtre suyu mutlaka tüketmelidir . suyu tek seferde tüketmekten kaçınmalı yudum yudum tüketmeliyiz.
Boş enerji kaynaklarından elimizden geldiğince uzak durmalıyız . Fazla karbonhidrat ve yağ vücutta hiç bir işe yaramamakla birlikte sadece yağ kütlesini artırmaktadır . Basit karbonhidratı yüksek şekerli, hazır paketli gıdalardan uzak durmalı , tüketmemiz gerekirse tam tahıllı ürünleri tercih etmeliyiz.

Nelişah ÖZCAN (ORAMAN)

DEVAMI

Nar
01 2017, 16:57

Etkinlik Takvimi

Foto Galeri

  • Formeform Ekibi
  • Diyet Merkezimiz
  • Açılış Resimleri

Videolar