Reklam Engelleyici Kapatiniz
Engelleyiciyi kapattim!
Formeform Beslenme ve Diyet Danışmanlığı

Alzheimer ve Beslenme

FormeForm Makaleler

Alzheimer ve Beslenme

Alzheimer, demansın en yaygın formu olarak bilinen bilişsel kaybın söz konusu olduğu bir hastalıktır. Hastalığın bilinen tek bir nedeni olmamakla beraber, ilk belirtisi yakın geçmişin unutulmasıdır.
Alzheimer’in ilk belirtileri; unutkanlık, dil yanlışları, insiyatif azalması ve depresyon eğilimidir. Hafıza kaybı ise ilk ve en belirgin bulgu olarak söylenebilir.
Alzheimer’ın başlangıç yaşı günümüzde 40’a kadar düşmüş bulunmaktadır. En temel sebebi genetik olmasıyla beraber kafa travmasına bağlı olarak da gelişebilmektedir.
Ailede Alzheimer hastası olan bir insan varsa tehlike altındasınız %50 ihtimal ile Alzheimer olabilirsiniz. Bunun önüne geçmek ve yavaşlatmak sizin elinizde.
Alzheimer’den korunmak için neler yapmalıyız?
Öncelikle Beyin egzersizlerinden olan sudoku sayesinde; beyin, düşünme ve işleme fonksiyonlarını çalıştırarak hastalığın seyri bir nebze olsa duraksayabilmektedir.
Basit şeker kaynaklarını diyetimizde azaltmalıyız. Örneğin çaya attığınız şeker, şeker ilaveli içecekler gibi. Basit şeker diyabetin en temel risk unsurlarındandır ve Alzheimer oluşum riskini arttırmaktadır.
Omega-3 içeren besinlere ağırlık vererek Alzheimer riski azaltılabilmektedir. Omega-3 kaynakları; keten tohumu, balık ve balık yağı, semizotu, ceviz ve soya fasulyesidir.
B12 sinirdeki hasarın onarımını arttıran bir vitamindir. Eğer hastalık başlarında düşük B12 seviyeleri ile karşılaşılmışsa, B12 vitamini tedavisinden fayda sağlanabilmektedir. B12 vitamini hayvansal kaynaklı ürünlerde bulunur. En çok kırmızı et, ciğer ve yumurtada bulunmaktadır.
Antioksidanlar bilişsel performansı geliştirip sinir hücrelerini korumaktadır.
Vejetaryen beslenme tarzından uzak durulmalıdır. Bitkisel kaynaklı beslenildiğinde günlük gereken enerji sağlanmakla beraber vitamin ve mineral eksikleri de görülebilmektedir. Vejetaryen beslenmede Alzheimer hastalığına yakalanma riskinin yükseldiği görülmüştür.
Tip-2 diyabet ve obezite Alzheimer için risk faktörleridir. Bunların düzenli fiziksel aktivite ve dengeli bir beslenme programı ile önüne geçilmesi mümkündür. 
Yapılan son araştırmalara göre Akdeniz diyeti Alzheimer hastalığını ilerlemesini engellerken, bazı hastalar da tedavi yönünde de etkili olduğu görülmüştür. Bu diyetin temel özelliği bol meyve ve sebzelerden oluşan, günlük ihtiyacınız kadar alınan zeytinyağı, balık ve az miktarda şaraptır.
Aynı zamanda Akdeniz diyeti ile Alzheimer hastalığının seyrini hızlandırıcı risk faktörlerinin; kolesterol, hipertansiyon ve Metabolik sendromun önüne geçmek mümkündür.
Alzheimer hastalarında servis de çok önemli bir unsurdur. Küçük porsiyonlardan azar azar ve sık beslenme, yemek masasında düz masa örtüleri tercih edilmeli, servis tabakları tek renk ve desensiz olmalı ve sert besinlerden kaçınılmalıdır.

Saygılarımla
Metin ÖZTÜRK
Formeform Beslenme ve Diyet Danışmanlık Merkezi

KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER

MUTLU DİYETİN 10 ADIMI

Günlük hayatımızı biraz gözden geçirelim. Kilo almanıza sebep olan asıl şey çok yemeniz mi yoksa yediğiniz besinlerin gereksiz kalorisi
mi?
Kahvaltıyı pek çok seçenekle tüketebiliriz.
Tabağı doldurduğumuzda 700 kalori boş enerjide alabiliriz tam ihtiyacımız olan şeyleri de. Malesef ki hep de mutlu eden o boş enerji kaynakları
oluyor ve vücudumuz gereken besinleri almadığı için o bize sadece geçici tokluk yani GEÇİCİ MUTLULUK veriyor.
Az bir süre geçtimi bu sefer vücut tekrar acıkıyor ve o mutluluğu yakalamak için boş enerji kaynakları tüketmeye devam ediyoruz.
DOĞRU DİYET MUTLULUKTUR , yediklerinde mutlu olmalısın . Sana bu yazımda mutluluğun 10 adımını anlatıcam.
Adım 1: Diyetinin sana özel olduğunu unutma . Metabolizman ve Sen çok özelsin. Hedeflerini kendine göre belirle. Gerçekçi ol. Ufak ama emin adımlarla yol al. Ulaşabileceğin hedeflerle diyete başla!!!
Adım 2: Bol sıvı tüket. En çokta SU!!!! Metabolizmanın En güzel dostu SU
Adım 3: Tabağını küçült , porsiyonlarında zamanla küçülecektir. Yavaş ve tadını çıkararak ye.
Adım 4: Kaçamak yaptığın bir öğün yada bir gün yüzünden haftalarını aylarını boşa harcama . Hemen arkasından toparlamaya çalış!
Adım 5: Sana zararı yoksa tansiyonunu etkilemiyorsa güne limonlu su ile başla ve limonlu su ile kapat. Hem seni hem de sindirimini rahatlatacaktır.
Adım 6: Süt ürünlerine mutlaka her gün yer ver . Özellikle doğal kefiri ara öğününde kesinlikle tüket.
Adım 7: Bağırsak hareketlerin için bolca posalı besin al. Tahılları, baklagilleri diyetinden çıkarma. Kafana göre ekmeği de sıfırlama!!
Ekmek azaltabilirsiniz ancak tamamen tüketmemek zayıflamadaki tek çareniz değil.
Adım 8: Zencefil ve zerdeçalı bunun yanında bazı baharatları öğünlerine lezzet katmak için tüket. Zerdeçal aynı zamanda metabolizmanı hızlandırırken zencefili suyla bile kullanabilirsin.
Adım 9: Fiziksel aktiviteni artırmalısın ! Günlük yürüyüşlerini artır. İmkanın varsa sporunu aksatma.
Adım 10: Bazen en mükemmelini isterken hiçbir şey yapamayız.
Negatif düşünmeden olumlu düşüncelerle alışkanlıklarımızı değiştirerek adım adım değişime başlayabilirsiniz. Şimdi düşünün. Zayıflama/kilo alma yada Sağlıklı Beslenme yolunda ilk hedefimiz ne ona göre kendinize adım haritası çıkarın ve geç kalmadan başlayın.
Unutmayın güzel şeyler zaman ve çaba ister.
Mutlu günler dilerim.
Diyetisyen Neslişah ORMAN ÖZCAN

DEVAMI

Kronik yorgunluk semptomu nedir ?

Çevremizdeki pek çok kişiden  duyuyoruz genelde  halsiz , bitkin oluşlarını  , sabahları yataktan kalkmak istemeyişlerini  ve ne kadar dinlenselerde yorgunluk  hissinin geçmediğini  ... Peki bu durum , durumun belirtileri yada engellemek için  yapilmasi gerekenler nelerdir ? 
Kronik yorgunluk semptomları şunlardır ;
•Halsizlik, kas ve eklemlerde ağrı, uykusuzluk, stresle baş etmede zorlanma, kronik baş ağrısı, bazı yiyeceklere kokulara hassasiyet, ruh halinde ani değişimler, depresyona eğilim.
Bunlardan bir yada daha fazlasını yaşıyorsanız bi şüphelenelim  Peki bu sendromun tedavisi için  neler yapmalıyız  ? Kesin bir tedavi  geliştirilmemiş olan bu sendroma DOĞRU  BESLENME  VE BAĞIŞIKLIK SISTEMİMİZİ doğru  çalıştırmakla tedavi edebiliriz.  Bilim insanları milyonlarca insanı  etkileyen kronik yorgunluk  sendromuna neden olan mekanizmaları  anlamaya çalışırken sorunun arkasında bağışıklık sistemi ve hücrelerin  enerji üretiminden sorumlu olan nitokondrilerin fonksiyonlardaki bir problemden olduğunu  düşünüyor. O zaman biz sağlıklı  beslenerek tüm  sorunlara engel olabiliriz. Sağlıklı  beslenmeyi bir kaç  maddede toparlayalım.
▪Günlük  enerji dengemizi sağlamalıyız.
▪Karbonhidrat, protein ve yağ dengesini sağlamalıyız
▪Gluten ağırlıklı beslenmemeliyiz.
▪Az az sık sık beslenmeliyiz.
▪Ara öğünleri  es geçmemeliyiz.
▪Bol su tüketmeliyiz.
▪Sporu , fiziksel aktiviteyi  artırmalıyız .
▪Kafein tüketimine  dikkat etmeliyiz.
 Probiyotik tüketimini  artırmalıyız.

DEVAMI

Nar
01 2017, 16:57

Etkinlik Takvimi

Foto Galeri

  • Formeform Ekibi
  • Diyet Merkezimiz
  • Açılış Resimleri

Videolar