Reklam Engelleyici Kapatiniz
Engelleyiciyi kapattim!
Formeform Beslenme ve Diyet Danışmanlığı

Ayva

FormeForm Makaleler

Ayva

Sonbahar aylarında ortaya çıkan ve kış ayının sert geçeceğini göstergesi olan ayva sağlığa çok yararlı bir meyvedir. Yemesi ve yutması zor olan meyve olan ayva düzenli tüketildiğinde bağırsakları çalıştırıp kabızlığın önüne geçmektedir. Lif içeriği çok olması ile beraber kansere karşı koruyucu etkisi bulunmaktadır.
C ve A vitamini ile bakır ve antioksidan açıdan çok zengin olan ayvanın yarım orta boyu yaklaşık olarak 60 kkal gelmekte ve 8 gram lif içermektedir. Kış aylarında zayıflayan bağışıklık sistemini güçlendirirken kolesterol düşürücü etkisi ve kalp sağlığını koruyucu etkileri de bulunmaktadır.
Enerjisi diğer meyvelere göre biraz fazla olduğundan porsiyon kontrolü çok önemlidir. Bunun yanı sıra iştah açıcı etkisi ile kilo alma diyetlerinde şiddetle tavsiye edilmektedir.
Grip ve soğuk algınlığına karşı koruyucu etkisi bulunmaktadır. Kışın düzenli olarak ayva tüketildiğinde hastalıklara yakalanma oranı azalmaktadır.
İçerisinde bulunan çözünen posa sayesinde ishali kesmektedir. Özellikle çok riskli olan çocuk ishallerinde şekersiz kompostosu yapılarak taneleri ile çocuğa içirilmelidir. Bu sayede kısa sürede ishalin kesildiğini göreceksiniz.
İçeriğinde bulunan antioksidan maddeler sayesinde karaciğeri koruyucu ve destekleyici etkiye sahiptir. Vücuttaki serbest radikalleri ve toksik(kötü) maddeleri uzaklaştırmada karaciğeri destekleyerek yardımcı olmaktadır.
Ayva LDL(kötü) kolesterolü düşürmektedir bu sayede kalp sağlığına faydası vardır.
İçerisinde bulunan A vitamini ile göz enfeksiyonuna iyi geldiği yapılan araştırmalarla görülmüştür.
Ayvanın sayısız faydalarının yanı sıra tüketimi çok zor bir besindir. Bu sebeple çoğu kişi ayvayı tüketmekten kaçmaktadır. Eğer siz de ayva tüketirken takılma hissinden rahatsız oluyorsanız ayvayı bir tabağa iyice yıkadıktan sonra küp küp doğrayın. Daha sonra üzerine yarım adet limon sıkın. Limon ayvanın yumuşamasını sağlayacak ve lezzet katacaktır. Bunun yanı sıra C vitamini içeriği artacak ve hastalıklara yakalanma riski en aza inecektir. Düşük tansiyon hastaları bu tarifi sakın ama sakın yapmasın malum limonun tansiyonu düşürücü etkisi bulunmaktadır.

Saygılarımla
Metin ÖZTÜRK
Formeform Beslenme ve Diyet Danışmanlık Merkezi

KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER

Kronik yorgunluk semptomu nedir ?

Çevremizdeki pek çok kişiden  duyuyoruz genelde  halsiz , bitkin oluşlarını  , sabahları yataktan kalkmak istemeyişlerini  ve ne kadar dinlenselerde yorgunluk  hissinin geçmediğini  ... Peki bu durum , durumun belirtileri yada engellemek için  yapilmasi gerekenler nelerdir ? 
Kronik yorgunluk semptomları şunlardır ;
•Halsizlik, kas ve eklemlerde ağrı, uykusuzluk, stresle baş etmede zorlanma, kronik baş ağrısı, bazı yiyeceklere kokulara hassasiyet, ruh halinde ani değişimler, depresyona eğilim.
Bunlardan bir yada daha fazlasını yaşıyorsanız bi şüphelenelim  Peki bu sendromun tedavisi için  neler yapmalıyız  ? Kesin bir tedavi  geliştirilmemiş olan bu sendroma DOĞRU  BESLENME  VE BAĞIŞIKLIK SISTEMİMİZİ doğru  çalıştırmakla tedavi edebiliriz.  Bilim insanları milyonlarca insanı  etkileyen kronik yorgunluk  sendromuna neden olan mekanizmaları  anlamaya çalışırken sorunun arkasında bağışıklık sistemi ve hücrelerin  enerji üretiminden sorumlu olan nitokondrilerin fonksiyonlardaki bir problemden olduğunu  düşünüyor. O zaman biz sağlıklı  beslenerek tüm  sorunlara engel olabiliriz. Sağlıklı  beslenmeyi bir kaç  maddede toparlayalım.
▪Günlük  enerji dengemizi sağlamalıyız.
▪Karbonhidrat, protein ve yağ dengesini sağlamalıyız
▪Gluten ağırlıklı beslenmemeliyiz.
▪Az az sık sık beslenmeliyiz.
▪Ara öğünleri  es geçmemeliyiz.
▪Bol su tüketmeliyiz.
▪Sporu , fiziksel aktiviteyi  artırmalıyız .
▪Kafein tüketimine  dikkat etmeliyiz.
 Probiyotik tüketimini  artırmalıyız.

DEVAMI

Kestane

Kış aylarına gelindiğinde hemen hemen her evde pişen ve lezzeti ile çok sevilen kestane, sert kabuklu meyveler ailesinden olmasına rağmen yağ içeriği oldukça düşüktür. Eski nesillerden beri kestane insanların karbonhidrat kaynağı olmuştur. A ve C vitamini açısından zengin olan kestanenin 100 gramında 50 mg C vitamini bulunmaktadır.
Kestanelerin; meyve, şekerleme ve kereste olarak kullanımının yanı sıra, yaprak ve çiçekleri ilaç ve kozmetik sanayinde kullanılmaktadır.
En çok taze olarak, haşlanarak ya da kebabı yapılarak tüketilen kestanenin şekerlemesi de yapılır. Besleyici ve kalori değeri yüksek bir besin olan kestane B1, B2 ve C vitaminleri açısından oldukça zengindir. Ayrıca potasyum, fosfor, magnezyum, klor, kalsiyum, demir, sodyum minerallerini de içermektedir.
Özelikle kolesterol hastalarının kestaneyi düzenli bir şekilde tüketmesi gerekmektedir. Kestanenin kolesterol düşürücü etkisi bulunmaktadır.
Şiddetli ishal şikâyetleri olan kişilerin kestaneyi diyetlerinde kesinlikle kullanması gerekmektedir.
Kestane taze olarak yenebileceği gibi haşlanarak ve kebap yapılarak da yenebilir.
Bütün bu yararları yanında kestane, yüksek tansiyon, damar sertliği şikâyeti, şeker hastalarının ve böbrek hastalarının dikkat etmesi gereken bir besindir.
100 gram kestane yaklaşık 180 kkal civarındadır. 40 gram yani 4 küçük boy kestane 1 dilim ekmeğe bedel olup tüketirken dikkat edilmelidir.
Bunun yanı sıra kestane posa açısından da zengin bir besindir. 100 gram kestane yaklaşık olarak 8-10 gram posa içermektedir.
Tabi ki kestanenin kabuğunu soymak ayrı bir zorluktur. Bunun için kestaneleri bıçak yardımı ile çizip yaklaşık 1 saat kadar soğuk suda bekletelim. Hatta beklerken içerisine 1 tatlı kaşığı pekmez atarsanız piştiğinde daha lezzetli olarak tüketebilirsiniz. İsterseniz fırında veya ocak üstünde kavurarak, isterseniz de haşlama usulü ile hazırlayabilirsiniz.
Tüketim miktarına dikkat ederek kestaneyi sofralarımızdan eksik etmeyelim.  

Saygılarımla
Metin ÖZTÜRK
Formeform Beslenme ve Diyet Danışmanlık Merkezi

DEVAMI

Nar
01 2017, 16:57

Etkinlik Takvimi

Foto Galeri

  • Formeform Ekibi
  • Diyet Merkezimiz
  • Açılış Resimleri

Videolar