Reklam Engelleyici Kapatiniz
Engelleyiciyi kapattim!
Formeform Beslenme ve Diyet Danışmanlığı

Bitter Çikolatanın Sağlık Üzerine Etkisi

FormeForm Makaleler

Bitter Çikolatanın Sağlık Üzerine Etkisi

Herkesin severek tükettiği çikolata, insan vücuduna farklı faydalar sağlamaktadır. Tabi bunun için çeşidi ve miktarı çok önemlidir. Hangi çikolatayı tüketmeliyiz veya hangisi vücuda en çok fayda sağlar? Gelin ilk önce çikolata nasıl elde edilir onu öğrenelim.
Kakao ağacından elde edilen kakao çekirdeği birkaç gün muz yaprağında mayalandırılır ve fabrikada işlem aşamasına geçilir. Bu aşamada çekirdekler kavrulur ve öğütülür. Şeker ilave edildikten sonra hamur haline getirilir. Çok sert bir yapı elde edilir. Bunu yumuşatmak için kakao yağı ilave edilir ve çikolata oluşur. Eğer beyaz çikolata elde edilmek istenirse süttozu, vanilya ve soya fasulyesinden lesitin ilave edilir.
Yapım aşamasından da anlaşılacağı üzere çikolata içerisinde yağ barındırmaktadır.  Tabi bu yağ çikolata çeşidine göre farklılık göstermektedir. Beyaz çikolata içerisinde en az %20 kakao yağı bulundururken, sütlü çikolata en az %25 kakao ve süt yağı bulunmaktadır. Bitter çikolatada ise %18 civarlarında kakao yağı bulunmaktadır. Yağ içeriğine göre çikolatada kakao içermesi ters orantılıdır. Yani bitter çikolata diğer çikolatalara göre daha fazla kakao içermektedir.
Bileşimine bakılacak olursa, bitter çikolata bileşiminde en az yüzde 18 kakao yağı ve en az yüzde 14 yağsız kakao kuru maddesi olacak şekilde en az yüzde 35 toplam kakao kuru maddesi içeren çikolatadır.
Kalsiyum, fosfor, magnezyum, demir, çinko ve bakır gibi mineraller içeren bitter çikolata, kanser ve kalp hastalıklarından korunmada olumlu etkiye sahiptir.
Bitter çikolatanın faydaları mayalanması ile oluşan antioksidan maddeler ve kakaonun içinde bulunan flavonoidler ile oluşmaktadır.
Bitter çikolatanın kısa süreli kullanımı ile insülin duyarlılığı artar ve kan basıncının azalmasını sağlar.
Tip-2 diyabet hastalarında yararlı olacağı görülmüş ve tansiyon hastalarında olumlu yöne katkı sağlamaktadır.
Kalp damar sağlığını olumlu yönde etkileyip, LDL(kötü) kolesterolü düşürüp HDL(iyi) kolesterolü arttırmaktadır.
Bitter çikolatanın faydalarının yanı sıra zararları da bulunmaktadır. İçinde yağ ve şeker olduğundan günlük tüketiminde dikkat edilmelidir. Enerjisi çok yüksek bir besin olduğundan miktarı çok önemlidir. 100 gram bitter çikolata yaklaşık olarak 480 kkaldir. 1 parça bitter çikolata yaklaşık olarak 24 kkal gelmektedir. Eğer istenilirse günde 2 parçadan fazla tüketilmemelidir.

Saygılarımla
Metin ÖZTÜRK
Formeform Beslenme ve Diyet Danışmanlık Merkezi

KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER

Kronik yorgunluk semptomu nedir ?

Çevremizdeki pek çok kişiden  duyuyoruz genelde  halsiz , bitkin oluşlarını  , sabahları yataktan kalkmak istemeyişlerini  ve ne kadar dinlenselerde yorgunluk  hissinin geçmediğini  ... Peki bu durum , durumun belirtileri yada engellemek için  yapilmasi gerekenler nelerdir ? 
Kronik yorgunluk semptomları şunlardır ;
•Halsizlik, kas ve eklemlerde ağrı, uykusuzluk, stresle baş etmede zorlanma, kronik baş ağrısı, bazı yiyeceklere kokulara hassasiyet, ruh halinde ani değişimler, depresyona eğilim.
Bunlardan bir yada daha fazlasını yaşıyorsanız bi şüphelenelim  Peki bu sendromun tedavisi için  neler yapmalıyız  ? Kesin bir tedavi  geliştirilmemiş olan bu sendroma DOĞRU  BESLENME  VE BAĞIŞIKLIK SISTEMİMİZİ doğru  çalıştırmakla tedavi edebiliriz.  Bilim insanları milyonlarca insanı  etkileyen kronik yorgunluk  sendromuna neden olan mekanizmaları  anlamaya çalışırken sorunun arkasında bağışıklık sistemi ve hücrelerin  enerji üretiminden sorumlu olan nitokondrilerin fonksiyonlardaki bir problemden olduğunu  düşünüyor. O zaman biz sağlıklı  beslenerek tüm  sorunlara engel olabiliriz. Sağlıklı  beslenmeyi bir kaç  maddede toparlayalım.
▪Günlük  enerji dengemizi sağlamalıyız.
▪Karbonhidrat, protein ve yağ dengesini sağlamalıyız
▪Gluten ağırlıklı beslenmemeliyiz.
▪Az az sık sık beslenmeliyiz.
▪Ara öğünleri  es geçmemeliyiz.
▪Bol su tüketmeliyiz.
▪Sporu , fiziksel aktiviteyi  artırmalıyız .
▪Kafein tüketimine  dikkat etmeliyiz.
 Probiyotik tüketimini  artırmalıyız.

DEVAMI

Kestane

Kış aylarına gelindiğinde hemen hemen her evde pişen ve lezzeti ile çok sevilen kestane, sert kabuklu meyveler ailesinden olmasına rağmen yağ içeriği oldukça düşüktür. Eski nesillerden beri kestane insanların karbonhidrat kaynağı olmuştur. A ve C vitamini açısından zengin olan kestanenin 100 gramında 50 mg C vitamini bulunmaktadır.
Kestanelerin; meyve, şekerleme ve kereste olarak kullanımının yanı sıra, yaprak ve çiçekleri ilaç ve kozmetik sanayinde kullanılmaktadır.
En çok taze olarak, haşlanarak ya da kebabı yapılarak tüketilen kestanenin şekerlemesi de yapılır. Besleyici ve kalori değeri yüksek bir besin olan kestane B1, B2 ve C vitaminleri açısından oldukça zengindir. Ayrıca potasyum, fosfor, magnezyum, klor, kalsiyum, demir, sodyum minerallerini de içermektedir.
Özelikle kolesterol hastalarının kestaneyi düzenli bir şekilde tüketmesi gerekmektedir. Kestanenin kolesterol düşürücü etkisi bulunmaktadır.
Şiddetli ishal şikâyetleri olan kişilerin kestaneyi diyetlerinde kesinlikle kullanması gerekmektedir.
Kestane taze olarak yenebileceği gibi haşlanarak ve kebap yapılarak da yenebilir.
Bütün bu yararları yanında kestane, yüksek tansiyon, damar sertliği şikâyeti, şeker hastalarının ve böbrek hastalarının dikkat etmesi gereken bir besindir.
100 gram kestane yaklaşık 180 kkal civarındadır. 40 gram yani 4 küçük boy kestane 1 dilim ekmeğe bedel olup tüketirken dikkat edilmelidir.
Bunun yanı sıra kestane posa açısından da zengin bir besindir. 100 gram kestane yaklaşık olarak 8-10 gram posa içermektedir.
Tabi ki kestanenin kabuğunu soymak ayrı bir zorluktur. Bunun için kestaneleri bıçak yardımı ile çizip yaklaşık 1 saat kadar soğuk suda bekletelim. Hatta beklerken içerisine 1 tatlı kaşığı pekmez atarsanız piştiğinde daha lezzetli olarak tüketebilirsiniz. İsterseniz fırında veya ocak üstünde kavurarak, isterseniz de haşlama usulü ile hazırlayabilirsiniz.
Tüketim miktarına dikkat ederek kestaneyi sofralarımızdan eksik etmeyelim.  

Saygılarımla
Metin ÖZTÜRK
Formeform Beslenme ve Diyet Danışmanlık Merkezi

DEVAMI

Nar
01 2017, 16:57

Etkinlik Takvimi

Foto Galeri

  • Formeform Ekibi
  • Diyet Merkezimiz
  • Açılış Resimleri

Videolar