Reklam Engelleyici Kapatiniz
Engelleyiciyi kapattim!
Formeform Beslenme ve Diyet Danışmanlığı

Bitter Çikolatanın Sağlık Üzerine Etkisi

FormeForm Makaleler

Bitter Çikolatanın Sağlık Üzerine Etkisi

Herkesin severek tükettiği çikolata, insan vücuduna farklı faydalar sağlamaktadır. Tabi bunun için çeşidi ve miktarı çok önemlidir. Hangi çikolatayı tüketmeliyiz veya hangisi vücuda en çok fayda sağlar? Gelin ilk önce çikolata nasıl elde edilir onu öğrenelim.
Kakao ağacından elde edilen kakao çekirdeği birkaç gün muz yaprağında mayalandırılır ve fabrikada işlem aşamasına geçilir. Bu aşamada çekirdekler kavrulur ve öğütülür. Şeker ilave edildikten sonra hamur haline getirilir. Çok sert bir yapı elde edilir. Bunu yumuşatmak için kakao yağı ilave edilir ve çikolata oluşur. Eğer beyaz çikolata elde edilmek istenirse süttozu, vanilya ve soya fasulyesinden lesitin ilave edilir.
Yapım aşamasından da anlaşılacağı üzere çikolata içerisinde yağ barındırmaktadır.  Tabi bu yağ çikolata çeşidine göre farklılık göstermektedir. Beyaz çikolata içerisinde en az %20 kakao yağı bulundururken, sütlü çikolata en az %25 kakao ve süt yağı bulunmaktadır. Bitter çikolatada ise %18 civarlarında kakao yağı bulunmaktadır. Yağ içeriğine göre çikolatada kakao içermesi ters orantılıdır. Yani bitter çikolata diğer çikolatalara göre daha fazla kakao içermektedir.
Bileşimine bakılacak olursa, bitter çikolata bileşiminde en az yüzde 18 kakao yağı ve en az yüzde 14 yağsız kakao kuru maddesi olacak şekilde en az yüzde 35 toplam kakao kuru maddesi içeren çikolatadır.
Kalsiyum, fosfor, magnezyum, demir, çinko ve bakır gibi mineraller içeren bitter çikolata, kanser ve kalp hastalıklarından korunmada olumlu etkiye sahiptir.
Bitter çikolatanın faydaları mayalanması ile oluşan antioksidan maddeler ve kakaonun içinde bulunan flavonoidler ile oluşmaktadır.
Bitter çikolatanın kısa süreli kullanımı ile insülin duyarlılığı artar ve kan basıncının azalmasını sağlar.
Tip-2 diyabet hastalarında yararlı olacağı görülmüş ve tansiyon hastalarında olumlu yöne katkı sağlamaktadır.
Kalp damar sağlığını olumlu yönde etkileyip, LDL(kötü) kolesterolü düşürüp HDL(iyi) kolesterolü arttırmaktadır.
Bitter çikolatanın faydalarının yanı sıra zararları da bulunmaktadır. İçinde yağ ve şeker olduğundan günlük tüketiminde dikkat edilmelidir. Enerjisi çok yüksek bir besin olduğundan miktarı çok önemlidir. 100 gram bitter çikolata yaklaşık olarak 480 kkaldir. 1 parça bitter çikolata yaklaşık olarak 24 kkal gelmektedir. Eğer istenilirse günde 2 parçadan fazla tüketilmemelidir.

Saygılarımla
Metin ÖZTÜRK
Formeform Beslenme ve Diyet Danışmanlık Merkezi

KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER

Kilo vermeye çalışırken yapılan 6 büyük hata!!

İlk olarak şunu bilmeliyiz ki o kiloları bir günde yada 1 haftada hatta 1 ayda almadınız. O zaman hemen nasıl verebilirsiniz ki?
Azimli olup zamana yayacağız bu kesin. Yapılan ilk büyük hata günlük alınan kalorinizi birden düşürüp yanlış diyetlerle hızlı zayıflamayı umut etmek… Maalesef ki hızlı verilen kilo hemen de geri alınır. Bir uzman yardımıyla kalorinize metabolizmanıza uyarlayarak adım adım zayıflamayı hedefliyoruz o halde.
Yapılan diğer hatamız diyete başlar başlamaz ekmeği kesmek . Hatta abartıp meyveyi felanda kesmek. Yalan yanlış okunan bilgiler ve medyatik diyetlerle diyete 2 adım geride başlıyorsunuz. Diyette karbonhidrat, protein ve yağın belli oranları var . Eksik yada fazla alımda vücut hep depo etmeye geçiyor. Bunun için lütfen yanlış diyetlere başvurmayınız.
Meslek hayatımda en çok karşılaştığım hatalardan biri de ara öğün atlamak. Danışanın yaşam tarzına uygun, kalorisine göre diyeti yazıyoruz bir geliyor ara öğün yapmamış peki neden; daha hızlı zayıflamak için Böyle bir izlenime kapılmayınız diyetinizde en önemli nokta ara öğündür. Ara öğünler sayesinde kan şekerini düzenleyebiliyor ve yağ yakımını hızlandırıyoruz.
Kafanıza çok takılanlardan biri de su tüketimi ödem atar mı tutar mı? Yapılan yanlış ise çok su içmemek çünkü kilolu gösteriyor , şişiriyor düşünceniz. Oysa ki su metabolizma dostudur, hem metabolizmanızı hızlandırırken hem de  ödem atmanızı sağlar . Diyette ve sağlıklı beslenmede günlük en az 2 litre su öneriyoruz.
En çok yapılan hatalardan sonuncusu ise tek tip beslenme tarzıdır. Bir diyet programı yazdırıp yada bulup onunla 6-7 ay boyunca zayıflamak mümkün değil. Metabolizmanız çabuk alışır bu yüzden 4 besin grubundan düzenli alacağınız, kan değerlerinize ve yaşam koşullarınıza uyumlu haftalık yada aylık oynayabileceğiniz diyetlerle zayıflamayı deneyiniz. Sağlıklı günler dilerim.
Dyt. Neslişah ORMAN ÖZCAN

DEVAMI

MUTLU DİYETİN 10 ADIMI

Günlük hayatımızı biraz gözden geçirelim. Kilo almanıza sebep olan asıl şey çok yemeniz mi yoksa yediğiniz besinlerin gereksiz kalorisi
mi?
Kahvaltıyı pek çok seçenekle tüketebiliriz.
Tabağı doldurduğumuzda 700 kalori boş enerjide alabiliriz tam ihtiyacımız olan şeyleri de. Malesef ki hep de mutlu eden o boş enerji kaynakları
oluyor ve vücudumuz gereken besinleri almadığı için o bize sadece geçici tokluk yani GEÇİCİ MUTLULUK veriyor.
Az bir süre geçtimi bu sefer vücut tekrar acıkıyor ve o mutluluğu yakalamak için boş enerji kaynakları tüketmeye devam ediyoruz.
DOĞRU DİYET MUTLULUKTUR , yediklerinde mutlu olmalısın . Sana bu yazımda mutluluğun 10 adımını anlatıcam.
Adım 1: Diyetinin sana özel olduğunu unutma . Metabolizman ve Sen çok özelsin. Hedeflerini kendine göre belirle. Gerçekçi ol. Ufak ama emin adımlarla yol al. Ulaşabileceğin hedeflerle diyete başla!!!
Adım 2: Bol sıvı tüket. En çokta SU!!!! Metabolizmanın En güzel dostu SU
Adım 3: Tabağını küçült , porsiyonlarında zamanla küçülecektir. Yavaş ve tadını çıkararak ye.
Adım 4: Kaçamak yaptığın bir öğün yada bir gün yüzünden haftalarını aylarını boşa harcama . Hemen arkasından toparlamaya çalış!
Adım 5: Sana zararı yoksa tansiyonunu etkilemiyorsa güne limonlu su ile başla ve limonlu su ile kapat. Hem seni hem de sindirimini rahatlatacaktır.
Adım 6: Süt ürünlerine mutlaka her gün yer ver . Özellikle doğal kefiri ara öğününde kesinlikle tüket.
Adım 7: Bağırsak hareketlerin için bolca posalı besin al. Tahılları, baklagilleri diyetinden çıkarma. Kafana göre ekmeği de sıfırlama!!
Ekmek azaltabilirsiniz ancak tamamen tüketmemek zayıflamadaki tek çareniz değil.
Adım 8: Zencefil ve zerdeçalı bunun yanında bazı baharatları öğünlerine lezzet katmak için tüket. Zerdeçal aynı zamanda metabolizmanı hızlandırırken zencefili suyla bile kullanabilirsin.
Adım 9: Fiziksel aktiviteni artırmalısın ! Günlük yürüyüşlerini artır. İmkanın varsa sporunu aksatma.
Adım 10: Bazen en mükemmelini isterken hiçbir şey yapamayız.
Negatif düşünmeden olumlu düşüncelerle alışkanlıklarımızı değiştirerek adım adım değişime başlayabilirsiniz. Şimdi düşünün. Zayıflama/kilo alma yada Sağlıklı Beslenme yolunda ilk hedefimiz ne ona göre kendinize adım haritası çıkarın ve geç kalmadan başlayın.
Unutmayın güzel şeyler zaman ve çaba ister.
Mutlu günler dilerim.
Diyetisyen Neslişah ORMAN ÖZCAN

DEVAMI

Nar
01 2017, 16:57

Etkinlik Takvimi

Foto Galeri

  • Formeform Ekibi
  • Diyet Merkezimiz
  • Açılış Resimleri

Videolar