Reklam Engelleyici Kapatiniz
Engelleyiciyi kapattim!
Formeform Beslenme ve Diyet Danışmanlığı

Ceviz ve Sağlık

FormeForm Makaleler

Ceviz ve Sağlık

İnsan sağlığı üzerine olumlu etkileri bulunan cevizin önemi günden güne artmaktadır. Ceviz üretimi ülkemizde önemli yer tutmaktadır. FAO verilerine göre dünya genelinde 222.140 tonluk üretimi ile Türkiye 4. Sırayı almaktadır.
İnsan sağlığına oldukça yararlı olan ceviz, daha çok tekli doymamış yağları içermekle beraber, günlük yağ ihtiyacımızın bir parçası olan omega-3 ve omega-6 gibi çoklu doymamış yağ asitlerince de oldukça zengindir.
Yağda çözünen vitaminlerden A ve E, suda çözünenlerden B1, B2, C, folik asit, pantotenik asit ve niasin, minerallerden; demir, magnezyum, bakır, çinko ve fosfor da içermektedir. Bu minerallerin insan sağlığı üzerine pek çok etkisi bulunmaktadır. Kalsiyum diş ve kemik gelişiminde, magnezyum kaslara protein depolamada kofaktör olarak görev yapıp eksikliğinde hipertansiyon, koroner kalp hastalıkları, diabet, astım ve migren ağrıları görüldüğü, çinkonun ise normal diyette tatlı isteğini bastırıcı bir mekanizması bulunmakta olup sinir sistemi ve kalp fonksiyonlarında önemli yeri bulunmaktadır. Demirin organizmanın normal ve sağlıklı çalışması için önemli olduğu; bakırın ise vücuttaki birçok enzimin çalışması için kofaktör olarak görev almaktadır.
Ceviz içi %13.6-22.3 oranında protein, %56.4-70.6 oranında yağ ve % 2 civarında mineral içermektedir.
Ceviz insan sağlığı açısından pek çok fayda sağlamaktadır. Bunlar;
Antioksidan içeriği sebebiyle kanser riskini, Parkinson ve Alzheimer hastalıklarının gelişimini engelleme ve azaltma etkisi bulunmaktadır.
Ceviz kandaki melatonin seviyesini arttırarak uyku düzensizliğinin ortadan kaldırılmasına katkı sağlamaktadır.
Yüksek miktarda omega-3 içermesi sebebiyle LDL(kötü) kolesterolü düşürüp HDL(iyi) kolesterolü arttırmaktadır.
İnsan beyninde bulunan gümüş elementi beyin fonksiyonlarının düzenli çalışmasını sağlamaktadır. Meyveler içerisinde ise sadece cevizde bulunan gümüş elementi çocukların zeka gelişimini olumlu yönde etkilemektedir.
Cevizin en dış kısmını kaplayan yeşil kabuk kaynatılıp sivilcelere sürüldüğünde, sivilcelerin yok olmasına sebep olmaktadır.
Bunların yanı sıra tarih boyunca insanlar cevizi taş dökücü, idrar söktürücü olduğu, astım, kronik öksürük ve kansızlığa iyi geldiği, hamilelik boyunca kusmayı önlediği, kilo aldırıcı ve sakinleştirici olarak kullanılmışlardır.
Diyetlerde ceviz yukarıda belirtilen sebepler ile olmazsa olmazdır. Günde 2-3 adet ceviz tüketimi organizmaya sayısız fayda sağlamaktadır.

Saygılarımla
Metin ÖZTÜRK
Formeform Beslenme ve Diyet Danışmanlık Merkezi

KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER

Kilo vermeye çalışırken yapılan 6 büyük hata!!

İlk olarak şunu bilmeliyiz ki o kiloları bir günde yada 1 haftada hatta 1 ayda almadınız. O zaman hemen nasıl verebilirsiniz ki?
Azimli olup zamana yayacağız bu kesin. Yapılan ilk büyük hata günlük alınan kalorinizi birden düşürüp yanlış diyetlerle hızlı zayıflamayı umut etmek… Maalesef ki hızlı verilen kilo hemen de geri alınır. Bir uzman yardımıyla kalorinize metabolizmanıza uyarlayarak adım adım zayıflamayı hedefliyoruz o halde.
Yapılan diğer hatamız diyete başlar başlamaz ekmeği kesmek . Hatta abartıp meyveyi felanda kesmek. Yalan yanlış okunan bilgiler ve medyatik diyetlerle diyete 2 adım geride başlıyorsunuz. Diyette karbonhidrat, protein ve yağın belli oranları var . Eksik yada fazla alımda vücut hep depo etmeye geçiyor. Bunun için lütfen yanlış diyetlere başvurmayınız.
Meslek hayatımda en çok karşılaştığım hatalardan biri de ara öğün atlamak. Danışanın yaşam tarzına uygun, kalorisine göre diyeti yazıyoruz bir geliyor ara öğün yapmamış peki neden; daha hızlı zayıflamak için Böyle bir izlenime kapılmayınız diyetinizde en önemli nokta ara öğündür. Ara öğünler sayesinde kan şekerini düzenleyebiliyor ve yağ yakımını hızlandırıyoruz.
Kafanıza çok takılanlardan biri de su tüketimi ödem atar mı tutar mı? Yapılan yanlış ise çok su içmemek çünkü kilolu gösteriyor , şişiriyor düşünceniz. Oysa ki su metabolizma dostudur, hem metabolizmanızı hızlandırırken hem de  ödem atmanızı sağlar . Diyette ve sağlıklı beslenmede günlük en az 2 litre su öneriyoruz.
En çok yapılan hatalardan sonuncusu ise tek tip beslenme tarzıdır. Bir diyet programı yazdırıp yada bulup onunla 6-7 ay boyunca zayıflamak mümkün değil. Metabolizmanız çabuk alışır bu yüzden 4 besin grubundan düzenli alacağınız, kan değerlerinize ve yaşam koşullarınıza uyumlu haftalık yada aylık oynayabileceğiniz diyetlerle zayıflamayı deneyiniz. Sağlıklı günler dilerim.
Dyt. Neslişah ORMAN ÖZCAN

DEVAMI

MUTLU DİYETİN 10 ADIMI

Günlük hayatımızı biraz gözden geçirelim. Kilo almanıza sebep olan asıl şey çok yemeniz mi yoksa yediğiniz besinlerin gereksiz kalorisi
mi?
Kahvaltıyı pek çok seçenekle tüketebiliriz.
Tabağı doldurduğumuzda 700 kalori boş enerjide alabiliriz tam ihtiyacımız olan şeyleri de. Malesef ki hep de mutlu eden o boş enerji kaynakları
oluyor ve vücudumuz gereken besinleri almadığı için o bize sadece geçici tokluk yani GEÇİCİ MUTLULUK veriyor.
Az bir süre geçtimi bu sefer vücut tekrar acıkıyor ve o mutluluğu yakalamak için boş enerji kaynakları tüketmeye devam ediyoruz.
DOĞRU DİYET MUTLULUKTUR , yediklerinde mutlu olmalısın . Sana bu yazımda mutluluğun 10 adımını anlatıcam.
Adım 1: Diyetinin sana özel olduğunu unutma . Metabolizman ve Sen çok özelsin. Hedeflerini kendine göre belirle. Gerçekçi ol. Ufak ama emin adımlarla yol al. Ulaşabileceğin hedeflerle diyete başla!!!
Adım 2: Bol sıvı tüket. En çokta SU!!!! Metabolizmanın En güzel dostu SU
Adım 3: Tabağını küçült , porsiyonlarında zamanla küçülecektir. Yavaş ve tadını çıkararak ye.
Adım 4: Kaçamak yaptığın bir öğün yada bir gün yüzünden haftalarını aylarını boşa harcama . Hemen arkasından toparlamaya çalış!
Adım 5: Sana zararı yoksa tansiyonunu etkilemiyorsa güne limonlu su ile başla ve limonlu su ile kapat. Hem seni hem de sindirimini rahatlatacaktır.
Adım 6: Süt ürünlerine mutlaka her gün yer ver . Özellikle doğal kefiri ara öğününde kesinlikle tüket.
Adım 7: Bağırsak hareketlerin için bolca posalı besin al. Tahılları, baklagilleri diyetinden çıkarma. Kafana göre ekmeği de sıfırlama!!
Ekmek azaltabilirsiniz ancak tamamen tüketmemek zayıflamadaki tek çareniz değil.
Adım 8: Zencefil ve zerdeçalı bunun yanında bazı baharatları öğünlerine lezzet katmak için tüket. Zerdeçal aynı zamanda metabolizmanı hızlandırırken zencefili suyla bile kullanabilirsin.
Adım 9: Fiziksel aktiviteni artırmalısın ! Günlük yürüyüşlerini artır. İmkanın varsa sporunu aksatma.
Adım 10: Bazen en mükemmelini isterken hiçbir şey yapamayız.
Negatif düşünmeden olumlu düşüncelerle alışkanlıklarımızı değiştirerek adım adım değişime başlayabilirsiniz. Şimdi düşünün. Zayıflama/kilo alma yada Sağlıklı Beslenme yolunda ilk hedefimiz ne ona göre kendinize adım haritası çıkarın ve geç kalmadan başlayın.
Unutmayın güzel şeyler zaman ve çaba ister.
Mutlu günler dilerim.
Diyetisyen Neslişah ORMAN ÖZCAN

DEVAMI

Nar
01 2017, 16:57

Etkinlik Takvimi

Foto Galeri

  • Formeform Ekibi
  • Diyet Merkezimiz
  • Açılış Resimleri

Videolar