Reklam Engelleyici Kapatiniz
Engelleyiciyi kapattim!
Formeform Beslenme ve Diyet Danışmanlığı

Kahvaltılık Atıştırmalar

FormeForm Makaleler

Kahvaltılık Atıştırmalar

Sabah kahvaltı yapmak yerine “biraz daha uyurum, yolda bir poğaça alıp kahvaltıyı öyle hallederim” diyen birçok insan bulunmaktadır. Kahvaltı günün en önemli öğünlerinden birisidir yaklaşık 8 saatlik açlıktan sonra alınan enerji sizi zinde tutup o günü en iyi şekilde geçirmeniz için gerekli enerjiyi sağlamaktadır.
Dengeli hazırlanmış kahvaltı insan sağlığını olumlu etkileyip, gün içerisinde size gereken enerjinin ¼’ünü sağlamaktadır. Eğer dengesiz yapılan bir kahvaltı olursa kilo almak kaçınılmaz olacaktır.
Poğaça çok masum gibi görünse de 1 adet orta büyüklükte sade poğaça 260 kkal içermektedir. İçerisine giren patates, zeytin, peynir ve kaşarı hiç saymıyorum bile. Besin öğesi içeriğine bakacak olursak 40g karbonhidrat(%60) içerirken, 10,4g yağ(%36) içermektedir.
Protein içeriğinin düşük olmasıyla beraber yağ içeriği yüksek olan poğaçanın yapımında margarin kullanılmaktadır. Margarin kan yağlarından LDL(kötü) kolesterol düzeyini arttırıp koroner kalp hastalık riskini arttırmaktadır.
Uzun süreli kahvaltıda poğaça tüketme alışkanlığı sergilenmesiyle kilo alımı kaçınılmaz olacaktır. Alınan kilolar tabi ki yağdan olacaktır. Yağdan kilo alınmasıyla obezite riski artıp, hormonal dengenin etkilenmesi söz konusudur. Bir anda diabet riski ile karşılaşabilirsiniz.
Gönül ister ki evden kahvaltı yapılmadan çıkılmasın ama bunun olmadığı durumlar da olabiliyor. Kahvaltıda poğaça kadar zararlı olmayan ve yüksek enerji içermeyip yağ oranı düşük besinler tüketebilirsiniz. Örneğin yarım simit yanına peynir, beyaz peynirli sandviç yanına taze sıkılmış meyve suyu, üzerine yağ sürülmeden yapılan beyaz peynirli tost yanına 1 su bardağı ayran gibi sağlıklı şekilde kahvaltınızı yapabilirsiniz. Bunların yanına bol yeşillikli salata da hazırlarsanız kahvaltı düzeni olmasa bile en azından vücudun ihtiyacı olan besin öğelerini sağlamış olursunuz.
En önemlisi düzenli bir beslenme alışkanlığı sağladığınızda, sizi her alanda başarıya götürecektir. 
 
Saygılarımla
Metin ÖZTÜRK
Formeform Beslenme ve Diyet Danışmanlık Merkezi

KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER

Kronik yorgunluk semptomu nedir ?

Çevremizdeki pek çok kişiden  duyuyoruz genelde  halsiz , bitkin oluşlarını  , sabahları yataktan kalkmak istemeyişlerini  ve ne kadar dinlenselerde yorgunluk  hissinin geçmediğini  ... Peki bu durum , durumun belirtileri yada engellemek için  yapilmasi gerekenler nelerdir ? 
Kronik yorgunluk semptomları şunlardır ;
•Halsizlik, kas ve eklemlerde ağrı, uykusuzluk, stresle baş etmede zorlanma, kronik baş ağrısı, bazı yiyeceklere kokulara hassasiyet, ruh halinde ani değişimler, depresyona eğilim.
Bunlardan bir yada daha fazlasını yaşıyorsanız bi şüphelenelim  Peki bu sendromun tedavisi için  neler yapmalıyız  ? Kesin bir tedavi  geliştirilmemiş olan bu sendroma DOĞRU  BESLENME  VE BAĞIŞIKLIK SISTEMİMİZİ doğru  çalıştırmakla tedavi edebiliriz.  Bilim insanları milyonlarca insanı  etkileyen kronik yorgunluk  sendromuna neden olan mekanizmaları  anlamaya çalışırken sorunun arkasında bağışıklık sistemi ve hücrelerin  enerji üretiminden sorumlu olan nitokondrilerin fonksiyonlardaki bir problemden olduğunu  düşünüyor. O zaman biz sağlıklı  beslenerek tüm  sorunlara engel olabiliriz. Sağlıklı  beslenmeyi bir kaç  maddede toparlayalım.
▪Günlük  enerji dengemizi sağlamalıyız.
▪Karbonhidrat, protein ve yağ dengesini sağlamalıyız
▪Gluten ağırlıklı beslenmemeliyiz.
▪Az az sık sık beslenmeliyiz.
▪Ara öğünleri  es geçmemeliyiz.
▪Bol su tüketmeliyiz.
▪Sporu , fiziksel aktiviteyi  artırmalıyız .
▪Kafein tüketimine  dikkat etmeliyiz.
 Probiyotik tüketimini  artırmalıyız.

DEVAMI

Kestane

Kış aylarına gelindiğinde hemen hemen her evde pişen ve lezzeti ile çok sevilen kestane, sert kabuklu meyveler ailesinden olmasına rağmen yağ içeriği oldukça düşüktür. Eski nesillerden beri kestane insanların karbonhidrat kaynağı olmuştur. A ve C vitamini açısından zengin olan kestanenin 100 gramında 50 mg C vitamini bulunmaktadır.
Kestanelerin; meyve, şekerleme ve kereste olarak kullanımının yanı sıra, yaprak ve çiçekleri ilaç ve kozmetik sanayinde kullanılmaktadır.
En çok taze olarak, haşlanarak ya da kebabı yapılarak tüketilen kestanenin şekerlemesi de yapılır. Besleyici ve kalori değeri yüksek bir besin olan kestane B1, B2 ve C vitaminleri açısından oldukça zengindir. Ayrıca potasyum, fosfor, magnezyum, klor, kalsiyum, demir, sodyum minerallerini de içermektedir.
Özelikle kolesterol hastalarının kestaneyi düzenli bir şekilde tüketmesi gerekmektedir. Kestanenin kolesterol düşürücü etkisi bulunmaktadır.
Şiddetli ishal şikâyetleri olan kişilerin kestaneyi diyetlerinde kesinlikle kullanması gerekmektedir.
Kestane taze olarak yenebileceği gibi haşlanarak ve kebap yapılarak da yenebilir.
Bütün bu yararları yanında kestane, yüksek tansiyon, damar sertliği şikâyeti, şeker hastalarının ve böbrek hastalarının dikkat etmesi gereken bir besindir.
100 gram kestane yaklaşık 180 kkal civarındadır. 40 gram yani 4 küçük boy kestane 1 dilim ekmeğe bedel olup tüketirken dikkat edilmelidir.
Bunun yanı sıra kestane posa açısından da zengin bir besindir. 100 gram kestane yaklaşık olarak 8-10 gram posa içermektedir.
Tabi ki kestanenin kabuğunu soymak ayrı bir zorluktur. Bunun için kestaneleri bıçak yardımı ile çizip yaklaşık 1 saat kadar soğuk suda bekletelim. Hatta beklerken içerisine 1 tatlı kaşığı pekmez atarsanız piştiğinde daha lezzetli olarak tüketebilirsiniz. İsterseniz fırında veya ocak üstünde kavurarak, isterseniz de haşlama usulü ile hazırlayabilirsiniz.
Tüketim miktarına dikkat ederek kestaneyi sofralarımızdan eksik etmeyelim.  

Saygılarımla
Metin ÖZTÜRK
Formeform Beslenme ve Diyet Danışmanlık Merkezi

DEVAMI

Nar
01 2017, 16:57

Etkinlik Takvimi

Foto Galeri

  • Formeform Ekibi
  • Diyet Merkezimiz
  • Açılış Resimleri

Videolar