Formeform Beslenme ve Diyet Danışmanlığı

Karnabahar ve Sağlık

FormeForm Makaleler

Karnabahar ve Sağlık

Kış aylarında yetişen ve lahana grubu sebzelerin arasında yer alan karnabahar lezzeti yönünde pek sevilmese de sağlık açısından çok önemli bir sebzedir. Beyaz çiçekli bir sebze olan karnabahar sülfür içeriği ile vücutta oluşan toksinleri(kötü maddeleri) etkisizleştirerek karaciğere önemli fayda sağlamaktadır.
Vitamin ve mineral içeriği yüksek bir sebze olan karnabahar; A, B1, B2, C ve E vitaminlerini içerir. Kalsiyum, potasyum, fosfor, magnezyum, sülfür, klor ve demir minerallerini içerir. 1 tabak karnabahar yaklaşık olarak 20 kkal, 1,5 gram posa içermektedir. Sağlıklı bir yetişkinin günde 25-30 gram arası posa alması gerekmektedir. Karnabahar posa içeriği ile fazla alınan yağın emilimini azaltır ve su tutma kapasitesi ile bağırsak hacmini attırır. Bunun sonucunda tokluk hissinde önemli rol oynamaktadır.
İçerdiği yüksek potasyum ve fosfor ile böbrek hastalarının tüketiminden kaçınması gerekmektedir.
Posa içeriği ile kan kolesterolünün düşülmesine yardımcı bir besindir.
Sağlık üzerine olumlu etkileri bulunan karnabahar kanser, kalp hastalıkları, diyabet, tansiyon ve psikolojik hastalıkların oluşum riskini azaltmaktadır.
Kan şekerini dengeler ve şeker hastaları için çok önemli bir besindir.
Kanser riskini azaltan karnabahar başlıca Akciğer, Göğüs ve Mesane kanserine yakalanma riskini azaltır.
Serbest radikallerin yarattığı, vücutta toksin oluşumunun önlenmesi veya en aza indirilmesi için yeterli miktarda antioksidan tüketilmelidir. Karnabaharda yüksek oranda antioksidan içeriği ile toksin oluşumunu en aza indirmeye yardımcı bir besindir.
Gebelik dönemindeki kadınlar gönül rahatlığı ile karnabahar tüketebilirler. İçerdiği yüksek folik asit ile folik asit eksikliğini önüne geçer ve çocuk sağlığını korur. A ve B vitamin içerikleri ile hücre büyümesine yardımcı olarak ceninin büyümesine katkı sağlar.
İçerdiği selenyum ile bağışıklık sistemini güçlendirir ve hastalıklara yakalanılma durumunu en aza indirir.
Çinko içeren karnabahar yaraların iyileşmesinde ve yeni hücre yapımında destek olur. Bunun yanında cilt ve saç sağlığını koruyucu etkisi de bulunmaktadır.
Ürik asit içeriği ile Gut hastalığı veya böbrek taşı sorunları olan bireylerin tüketimine dikkat etmesi gerekmektedir.
Hemoglobin üretimi için kükürt ve silisyum gereklidir. İki birlikte karnabaharda bulunur. İçerdiği diğer vitamin ve mineraller ile sağlığın korunmasına yardımcı olmaktadır.
Karnabahar bu kadar yararlı bir sebzedir fakat yanlış pişirme teknikleri ile bu faydadan istenilen ölçülerde faydalanılamaz. Kızartma şeklinde tüketildiğinde vitamin ve mineral kayıpları meydana gelir. Bunun yanında içerisine yağ çekerek, fazla yağ alımına sebep olur. Bu sebeple zeytinyağlı şekilde yemeği veya buharda haşlanıp yoğurtla servis edildiğinde daha faydalı ve besleyici olmaktadır.

Saygılarımla
Metin ÖZTÜRK
Formeform Beslenme ve Diyet Danışmanlık Merkezi

KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER

Metabolik sendrom nedir ?

Metabolik sendrom , günümüzde sıkça karşılaştığımız insülin  direncinin yanında  abdominal obezite, hipertansiyon , düşük HDL-k + yüksek trigliserit  ve hipergliseminin en az 2 yada 3'ünün  birlikte  bulunma  durumudur.  Ülkemizde  kadınlarda  daha sık karşılaşılan metabolik sendrom yaş arttıkça daha sık görülmektedir.  Abdominal obezite  için  bel çevresi  dikkate alinmakla birlikte  erkeklerde > 102 cm, kadınlarda >88 cm  risk grubudur. Trigliserit ve HDL-k için yapılan kah tahlillerinde trigliserit>150 mg/dL durumunda  hipertrigliseridemi tanısı almış olacaksınız ve bu gösteriyor  ki artık  beslenmenize dikkat  etmelisiniz . Hiperglisemi pek çok  kişininde  bildiği  gibi  açlık  kan şekerinin  >100 mg/dL  olma durumudur. Obezite ile başlayan  bu yolculuk insülin  direncini, diyabeti, damar hastalıklarını , hipertansiyonu ileriki aşamada da polikistik over sendromunu ve yağlı  karaciğer hastalıklarına  kadar giden bir tabloyu oluşturmaktadır.  Temelinde ise az bir yüzdeklikle genetik  yatkınlık  olsada yüksek oranla YANLIŞ BESLENME yatmaktadır. 
Metabolik sendromda BESLENME tarzına dikkat edilmelidir. Temelinde obezitenin ve insülin  direncinin  yattığı bu kompleks sendromu tedavi etmek için  ilk olarak vücut  ağırlığının düşürülmesi hedeflenmelidir. Orta derece vücut  agırlığı kaybıyla  yüksek oranda insülin  direncinde normalleşme  görülmektedir. Mutlaka günlük  hareket  /spor eklenmelidir. Kanda bulunun yağ asitleri düşüklüğü  ve yükseliği  açısından  egzersizin etkisi yadsınamaz.  Ayrıca fiziksel aktivite sayesinde kilo kontrolüde daha rahat sağlanacaktır.   Diyet ayarlanırken protein yağ oranına dikkat edilmeli ve kesinlikle uzman tarafından  takip edilmelisiniz. Her zaman olduğu  gibi  metabolik sendromdada sıvı  tüketimine  önem  vermeliyiz.  Kişisel  olarak değişmekle  birlikte  günlük  ortalama 2-3 litre sıvı tüketilmelidir. Bu sendromda az az sık sık beslenmek çok  önemlidir.  İnsülin direncinin kırılması  noktasındada size yardımcı  olacak bu beslenme tarzı öğünlerde  fazla tüketimi  de engelleyecektir.  Son olarak farklı ve spesifik bir besleme tarzı  olan akdeniz diyeti uygulamasıda öneriler arasındadır .

DEVAMI

Karantina Döneminde Sporcularda Beslenme

Canlıların yaşamlarını sürdürebilmesi , büyüyüp gelişebilmesi, sağlığını koruyabilmesi için besinleri  yeterli ve dengeli kullanmasına beslenme denilir. Burada tabiki yeterli ve dengeli kısmı çok önemlidir.  Sağlıklı bir yaşamın en önemli püf noktası yeterli ve dengeli  olarak tükettığimiz öğünlerdir . Son zamanlarda ise maruz kaldığımız ve hızla artmakta olan Covid-19 virüs bulaşları ve yaşadığımız karantina sürecinde pek çok kişinin beslenme algısı maalesef ki değişmeye başlamıştır bile. Bağışıklık güçlendirmek çok ve yanlış besinler tüketmek değil doğru besinleri gerektiği kadar tüketmektir.
Karantina sürecinden en çok etkilenecek gruplardan biri ise sporcular . aklımıza tabi ki sporcular nasıl beslenmelidir neler tüketmelidir gibi sorular geliyor.
Normalde yoğun programlarla çalışan sporcularımız karantinayı aslında dinlenme toparlanma süreci olarak da değerlendirebilirler. Bu dönemde performans kaybetmemek için mutlaka beslenmeye dikkat etmeliyiz. Psikolojik olarak da kendilerini üzmemeli vücudun dinlenirken ve doğru beslenirken de aslında gelişeceği unutulmamalıdır.  
Karantinada özellikle beslenme saatlerine dikkat edilmeli normal saatlerin çok dışına çıkılmadan ve biyolojik saati etkilemeden düzene devam edilmelidir. Ana öğünlerin yanı sıra ara öğünlerle de beslenme desteklenmelidir.  Bağışıklık için özellikle A ve C vitamininden zengin besinler 2 öğün sofrada bulunmalıdır. Bu sebzelere örnek , havuç, portakal, kivi, brokoli verebiliriz. Enerjisi yüksek olan tahıl gruplarımız sporculara bu dönemde enerji kaybı yasamamak için yardımcı olacak bir gruptur. Günlük enerjimizin çeyreğini tahıllardan sağlayabilirler. Sporcuların en çok sevdiği ve tükettiği gevrekler ise birer ara öğün seçeneği olabilir. Kas kaybı yaşamamak için ise dikkat edeceğimiz en önemli grup protein grubudur. Sporcu günlük alması gereken enerjinin hemen hemen yarısını proteinlerden sağlamalıdır ki hem kas gücü değişmesin hem de bu süreci eğer yenilenme olarak değerlendireceksek vücut kendini daha sağlıklı yollarla toparlayabilsin. Sıvı tüketimine değinmeden geçmeyelim.  metabolizmanın vücudun en iyi dostu Su. sporcu günde en az 3 lıtre suyu mutlaka tüketmelidir . suyu tek seferde tüketmekten kaçınmalı yudum yudum tüketmeliyiz.
Boş enerji kaynaklarından elimizden geldiğince uzak durmalıyız . Fazla karbonhidrat ve yağ vücutta hiç bir işe yaramamakla birlikte sadece yağ kütlesini artırmaktadır . Basit karbonhidratı yüksek şekerli, hazır paketli gıdalardan uzak durmalı , tüketmemiz gerekirse tam tahıllı ürünleri tercih etmeliyiz.

Nelişah ÖZCAN (ORAMAN)

DEVAMI

Nar
01 2017, 16:57

Etkinlik Takvimi

Foto Galeri

  • Formeform Ekibi
  • Diyet Merkezimiz
  • Açılış Resimleri

Videolar