Reklam Engelleyici Kapatiniz
Engelleyiciyi kapattim!
Formeform Beslenme ve Diyet Danışmanlığı

Mandalina ve Sağlık

FormeForm Makaleler

Mandalina ve Sağlık

Yavaş yavaş kış aylarına girmekteyiz ve raflarda kış meyveleri yerlerini almaya başladı. Bunlardan bir tanesi hatta belki en önemlisi de mandalina. Mandalina turunçgiller ailesinden olup ılıman iklimlerde yetişmektedir.
Karbonhidrat içeriği yüksek olan mandalina C ve E vitamininden zengindir. Günde 4 küçük boy mandalina günlük C vitamini ihtiyacının yarısından fazlasını karşılamaktadır. Bakır, sodyum, potasyum ve kalsiyum minerallerini de içermektedir. Bakır içeriği yüksek olduğundan dolayı Winson Hastalarının tüketiminde dikkat etmesi gerekmektedir. Sodyum ve potasyum içerdiği için böbrek hastalarının tüketmesi yasak bir meyve olarak geçmektedir.
Mandalinanın yüksek miktarda C vitamini içermesi ile beraber cilt sağlığının korunmasını sağlamaktadır. Yeni dokuların oluşumunda yardımcı rol oynamaktadır.
Antioksidan bir mineral olan C vitamini ile bağışıklık sistemini arttırıp hatalıklara yakalanma riskini en aza indirmektedir. Bunların yanı sıra kalp hastalıklarının oluşumu önlemede etkisi bulunup, akciğer, kolon, mide ve yemek borusu kanser riskini azalttığı yapılan çalışmalarda görülmüştür.
C vitamini kollojen sentezini hızlandırır. Kollojen kan damarları ve eklemlerin bir arada kalmasını sağlayan ve esneklik kazandıran yapıya verilen isimdir. Bu sayede yaraların hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlamaktadır.
C vitaminin başka bir rolü ise demir emilimini arttırmasıdır. Yani sofranızda et ile birlikte mandalina tükettiğinizde demir mineralinin emilimi artıp demir eksikliği anemisinin önüne geçmek için önemli bir adım atmış olursunuz.
İçerdiği A vitamini ile göz sağlığını olumlu yönde etkiler ve hücreler arası iletişimde önemli rolü vardır.
İçerdiği antioksidanlar ile damar sertliğini azaltmada, diabeti önlemede ve obeziteyi azaltma etkileri bulunmaktadır.
Lif içeriği yüksek olması ile beraber tokluk hissi oluşturur ve fazla kalori alınmasının önüne geçer.
Günlük en az 2 küçük boy mandalina tüketilmelidir. 2 küçük boy mandalina 1 porsiyon meyve yerine geçmektedir.

Saygılarımla
Metin ÖZTÜRK
Formeform Beslenme ve Diyet Danışmanlık Merkezi

KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER

Kronik yorgunluk semptomu nedir ?

Çevremizdeki pek çok kişiden  duyuyoruz genelde  halsiz , bitkin oluşlarını  , sabahları yataktan kalkmak istemeyişlerini  ve ne kadar dinlenselerde yorgunluk  hissinin geçmediğini  ... Peki bu durum , durumun belirtileri yada engellemek için  yapilmasi gerekenler nelerdir ? 
Kronik yorgunluk semptomları şunlardır ;
•Halsizlik, kas ve eklemlerde ağrı, uykusuzluk, stresle baş etmede zorlanma, kronik baş ağrısı, bazı yiyeceklere kokulara hassasiyet, ruh halinde ani değişimler, depresyona eğilim.
Bunlardan bir yada daha fazlasını yaşıyorsanız bi şüphelenelim  Peki bu sendromun tedavisi için  neler yapmalıyız  ? Kesin bir tedavi  geliştirilmemiş olan bu sendroma DOĞRU  BESLENME  VE BAĞIŞIKLIK SISTEMİMİZİ doğru  çalıştırmakla tedavi edebiliriz.  Bilim insanları milyonlarca insanı  etkileyen kronik yorgunluk  sendromuna neden olan mekanizmaları  anlamaya çalışırken sorunun arkasında bağışıklık sistemi ve hücrelerin  enerji üretiminden sorumlu olan nitokondrilerin fonksiyonlardaki bir problemden olduğunu  düşünüyor. O zaman biz sağlıklı  beslenerek tüm  sorunlara engel olabiliriz. Sağlıklı  beslenmeyi bir kaç  maddede toparlayalım.
▪Günlük  enerji dengemizi sağlamalıyız.
▪Karbonhidrat, protein ve yağ dengesini sağlamalıyız
▪Gluten ağırlıklı beslenmemeliyiz.
▪Az az sık sık beslenmeliyiz.
▪Ara öğünleri  es geçmemeliyiz.
▪Bol su tüketmeliyiz.
▪Sporu , fiziksel aktiviteyi  artırmalıyız .
▪Kafein tüketimine  dikkat etmeliyiz.
 Probiyotik tüketimini  artırmalıyız.

DEVAMI

Kestane

Kış aylarına gelindiğinde hemen hemen her evde pişen ve lezzeti ile çok sevilen kestane, sert kabuklu meyveler ailesinden olmasına rağmen yağ içeriği oldukça düşüktür. Eski nesillerden beri kestane insanların karbonhidrat kaynağı olmuştur. A ve C vitamini açısından zengin olan kestanenin 100 gramında 50 mg C vitamini bulunmaktadır.
Kestanelerin; meyve, şekerleme ve kereste olarak kullanımının yanı sıra, yaprak ve çiçekleri ilaç ve kozmetik sanayinde kullanılmaktadır.
En çok taze olarak, haşlanarak ya da kebabı yapılarak tüketilen kestanenin şekerlemesi de yapılır. Besleyici ve kalori değeri yüksek bir besin olan kestane B1, B2 ve C vitaminleri açısından oldukça zengindir. Ayrıca potasyum, fosfor, magnezyum, klor, kalsiyum, demir, sodyum minerallerini de içermektedir.
Özelikle kolesterol hastalarının kestaneyi düzenli bir şekilde tüketmesi gerekmektedir. Kestanenin kolesterol düşürücü etkisi bulunmaktadır.
Şiddetli ishal şikâyetleri olan kişilerin kestaneyi diyetlerinde kesinlikle kullanması gerekmektedir.
Kestane taze olarak yenebileceği gibi haşlanarak ve kebap yapılarak da yenebilir.
Bütün bu yararları yanında kestane, yüksek tansiyon, damar sertliği şikâyeti, şeker hastalarının ve böbrek hastalarının dikkat etmesi gereken bir besindir.
100 gram kestane yaklaşık 180 kkal civarındadır. 40 gram yani 4 küçük boy kestane 1 dilim ekmeğe bedel olup tüketirken dikkat edilmelidir.
Bunun yanı sıra kestane posa açısından da zengin bir besindir. 100 gram kestane yaklaşık olarak 8-10 gram posa içermektedir.
Tabi ki kestanenin kabuğunu soymak ayrı bir zorluktur. Bunun için kestaneleri bıçak yardımı ile çizip yaklaşık 1 saat kadar soğuk suda bekletelim. Hatta beklerken içerisine 1 tatlı kaşığı pekmez atarsanız piştiğinde daha lezzetli olarak tüketebilirsiniz. İsterseniz fırında veya ocak üstünde kavurarak, isterseniz de haşlama usulü ile hazırlayabilirsiniz.
Tüketim miktarına dikkat ederek kestaneyi sofralarımızdan eksik etmeyelim.  

Saygılarımla
Metin ÖZTÜRK
Formeform Beslenme ve Diyet Danışmanlık Merkezi

DEVAMI

Nar
01 2017, 16:57

Etkinlik Takvimi

Foto Galeri

  • Formeform Ekibi
  • Diyet Merkezimiz
  • Açılış Resimleri

Videolar