Reklam Engelleyici Kapatiniz
Engelleyiciyi kapattim!
Formeform Beslenme ve Diyet Danışmanlığı

WİLSON HASTALIĞI

FormeForm Makaleler

WİLSON HASTALIĞI

Bugün sizlere Wilson hastalığı hakkında bilgi vereceğim. Bu konuya değinmemin sebebi bir danışanımda daha geçen hafta Wilson tanısı almış olmamız. Ne kadar konuya hakim olsak da hasta 6 yaşında olunca tabi ki endişe büyük oluyor. Aile düşünüyor hayat boyu nasıl olacak, çocuğum neler yiyebilecek, tahribatı büyük mü olacak. Endişelerinizi bir kenara bırakın ve çocuğunuza sağlıklı yaşama merhaba dedirtin. Multidisipliner bir çalışmayla hasta yaşam kalitesini bozmadan normal bir yaşama devam edebilir.
Wilson hastalığı, insan genomunda 13.kromozomda bulunan ATPB7 geninde defekt sonucu ortaya çıkan; bakırın karaciğerden safraya atılmasındaki mekanizmaların yetersizliği sonucunda vücutta bakır birikimine bağlı bulgularla kendini gösteren otozomal resesif geçişli bir hastalıktır. Resesif özellikte mutasyona uğramış genlerin bir bireyde etkin olabilmesi anne ve babanın kromozomlarında mutasyona uğramış genlerin taşıyıcı nitelikte var olmasına bağlıdır. Hastalığın ortaya çıkması için hasta genin hem anneden hem de babadan alınması gereklidir. Sadece geni taşıyan bireyler hastalığı göstermeyebilir ya da sadece birkaç bulgusunu gösterebilir. Hastalık özellikle akraba evliliğinin sık görüldüğü ülkelerde yaygındır. Ailede Wilson hastalığının bulunması bu hastalık için gösterilmiş olan tek risk faktörüdür.
Wilson hastalığının belirtileri genellikle 4-20 yaşları arasında görülmektedir. Hastaların büyük bir kısmı karaciğer hastalıklarından ve bununla alakalı bulgularından dolayı doktora başvurur ve küçük yaşlarda konulan tanı hastalık için kolaylaştırıcı sonuçlar doğurmaktadır.
Karaciğerde bakır birikim durumuna göre bulgular değişmektedir. Bakır birikimi yükseldikçe görülen hastalık bulguları çoğalmakta ve sıkıntılar artmaktadır. Görülen bazı bulgular sarılık, karında şişlik, halsizlik, çabuk yorulma, bulantıdır. Birikim arttıkça siroz görülme ihtimali yükselmektedir. 
Bakır karaciğer dışında beyinde de birikim gösterebilmektedir. Beyinde birikimin olduğu bulgular depresyon, davranış bozukluğu, okul başarısında düşme şeklindedir. Gözlerde birikim olduğunu ise  göz bebeği çevresinde görülen yeşil-kahverengi renkte bir halka ile anlayabiliriz.
Hastalık çocuklarda görüldüğünde ve erken teşhis konulduğunda tahribat büyük olmamakla birlikte karaciğer problemleriyle kendini gösterir. Genç ve erişkinlerde ise nörolojik problemler daha çok yaygındır.
WİLSON HASTALIĞININ DİYET TEDAVİSİ NASIL OLMALIDIR?
Wilson hastalığında biz genellikle bakırdan fakir beslenme tedavisi uygulamaktayız. Hastanın antropometrik ölçülerine ve kimyasal bulgularına göre sağlıklı beslenme tedavisinin yanında bazı besinlerde kısıtlama yoluna gidiyoruz. Bakırı fazla içeren besinlerde kısıtlama ile birlikte günlük yaşamını aksatacak yada herhangi bir özel uygulamada bulunmuyoruz.
Bu diyette tüketilmesine sınır getirdiğimiz besinler;

  • Organ etleri
  • Kabuklu deniz ürünleri
  • Yağlı tohumlar(ceviz,fındık)
  • Pekmez
  • Kakao ve çikolata
  • Kurutulmuş meyve sebzeler

KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER

Kilo vermeye çalışırken yapılan 6 büyük hata!!

İlk olarak şunu bilmeliyiz ki o kiloları bir günde yada 1 haftada hatta 1 ayda almadınız. O zaman hemen nasıl verebilirsiniz ki?
Azimli olup zamana yayacağız bu kesin. Yapılan ilk büyük hata günlük alınan kalorinizi birden düşürüp yanlış diyetlerle hızlı zayıflamayı umut etmek… Maalesef ki hızlı verilen kilo hemen de geri alınır. Bir uzman yardımıyla kalorinize metabolizmanıza uyarlayarak adım adım zayıflamayı hedefliyoruz o halde.
Yapılan diğer hatamız diyete başlar başlamaz ekmeği kesmek . Hatta abartıp meyveyi felanda kesmek. Yalan yanlış okunan bilgiler ve medyatik diyetlerle diyete 2 adım geride başlıyorsunuz. Diyette karbonhidrat, protein ve yağın belli oranları var . Eksik yada fazla alımda vücut hep depo etmeye geçiyor. Bunun için lütfen yanlış diyetlere başvurmayınız.
Meslek hayatımda en çok karşılaştığım hatalardan biri de ara öğün atlamak. Danışanın yaşam tarzına uygun, kalorisine göre diyeti yazıyoruz bir geliyor ara öğün yapmamış peki neden; daha hızlı zayıflamak için Böyle bir izlenime kapılmayınız diyetinizde en önemli nokta ara öğündür. Ara öğünler sayesinde kan şekerini düzenleyebiliyor ve yağ yakımını hızlandırıyoruz.
Kafanıza çok takılanlardan biri de su tüketimi ödem atar mı tutar mı? Yapılan yanlış ise çok su içmemek çünkü kilolu gösteriyor , şişiriyor düşünceniz. Oysa ki su metabolizma dostudur, hem metabolizmanızı hızlandırırken hem de  ödem atmanızı sağlar . Diyette ve sağlıklı beslenmede günlük en az 2 litre su öneriyoruz.
En çok yapılan hatalardan sonuncusu ise tek tip beslenme tarzıdır. Bir diyet programı yazdırıp yada bulup onunla 6-7 ay boyunca zayıflamak mümkün değil. Metabolizmanız çabuk alışır bu yüzden 4 besin grubundan düzenli alacağınız, kan değerlerinize ve yaşam koşullarınıza uyumlu haftalık yada aylık oynayabileceğiniz diyetlerle zayıflamayı deneyiniz. Sağlıklı günler dilerim.
Dyt. Neslişah ORMAN ÖZCAN

DEVAMI

MUTLU DİYETİN 10 ADIMI

Günlük hayatımızı biraz gözden geçirelim. Kilo almanıza sebep olan asıl şey çok yemeniz mi yoksa yediğiniz besinlerin gereksiz kalorisi
mi?
Kahvaltıyı pek çok seçenekle tüketebiliriz.
Tabağı doldurduğumuzda 700 kalori boş enerjide alabiliriz tam ihtiyacımız olan şeyleri de. Malesef ki hep de mutlu eden o boş enerji kaynakları
oluyor ve vücudumuz gereken besinleri almadığı için o bize sadece geçici tokluk yani GEÇİCİ MUTLULUK veriyor.
Az bir süre geçtimi bu sefer vücut tekrar acıkıyor ve o mutluluğu yakalamak için boş enerji kaynakları tüketmeye devam ediyoruz.
DOĞRU DİYET MUTLULUKTUR , yediklerinde mutlu olmalısın . Sana bu yazımda mutluluğun 10 adımını anlatıcam.
Adım 1: Diyetinin sana özel olduğunu unutma . Metabolizman ve Sen çok özelsin. Hedeflerini kendine göre belirle. Gerçekçi ol. Ufak ama emin adımlarla yol al. Ulaşabileceğin hedeflerle diyete başla!!!
Adım 2: Bol sıvı tüket. En çokta SU!!!! Metabolizmanın En güzel dostu SU
Adım 3: Tabağını küçült , porsiyonlarında zamanla küçülecektir. Yavaş ve tadını çıkararak ye.
Adım 4: Kaçamak yaptığın bir öğün yada bir gün yüzünden haftalarını aylarını boşa harcama . Hemen arkasından toparlamaya çalış!
Adım 5: Sana zararı yoksa tansiyonunu etkilemiyorsa güne limonlu su ile başla ve limonlu su ile kapat. Hem seni hem de sindirimini rahatlatacaktır.
Adım 6: Süt ürünlerine mutlaka her gün yer ver . Özellikle doğal kefiri ara öğününde kesinlikle tüket.
Adım 7: Bağırsak hareketlerin için bolca posalı besin al. Tahılları, baklagilleri diyetinden çıkarma. Kafana göre ekmeği de sıfırlama!!
Ekmek azaltabilirsiniz ancak tamamen tüketmemek zayıflamadaki tek çareniz değil.
Adım 8: Zencefil ve zerdeçalı bunun yanında bazı baharatları öğünlerine lezzet katmak için tüket. Zerdeçal aynı zamanda metabolizmanı hızlandırırken zencefili suyla bile kullanabilirsin.
Adım 9: Fiziksel aktiviteni artırmalısın ! Günlük yürüyüşlerini artır. İmkanın varsa sporunu aksatma.
Adım 10: Bazen en mükemmelini isterken hiçbir şey yapamayız.
Negatif düşünmeden olumlu düşüncelerle alışkanlıklarımızı değiştirerek adım adım değişime başlayabilirsiniz. Şimdi düşünün. Zayıflama/kilo alma yada Sağlıklı Beslenme yolunda ilk hedefimiz ne ona göre kendinize adım haritası çıkarın ve geç kalmadan başlayın.
Unutmayın güzel şeyler zaman ve çaba ister.
Mutlu günler dilerim.
Diyetisyen Neslişah ORMAN ÖZCAN

DEVAMI

Nar
01 2017, 16:57

Etkinlik Takvimi

Foto Galeri

  • Formeform Ekibi
  • Diyet Merkezimiz
  • Açılış Resimleri

Videolar